Azartspēļu jomā ir spēles, kuras gadu gaitā pazūd, bet ir tādas, kuras cauri gadsimtiem pilnveidojas un ieņem arvien noturīgākas pozīcijas. Un totalizators ir viena no tām, kas ir kā bezvārda piemineklis cilvēka tieksmei slēgt par kaut ko derības. Un galvenais – uzvarēt, būt labākam un gudrākam sev līdzīgo vidū.

  • Totalizatoru vikipēdijā definēts šādi: tā ir “azartspēļu vieta, kurā spēlētājs var veikt likmes uz dažādiem sporta veidiem, piemēram, futbolu, basketbolu, hokeju, un citiem.” Sanāk, ka totalizators ir kā savdabīgs tirgus placis, kas piedāvā koeficientus uz dažādu sporta un sabiedrības notikumu rezultātiem. Likmju klāsts ir gana plašs, kā jau kārtīgā tirgū pienākas.
  • Uzvarētāja noteikšana totalizatorā ir viens no populārākajiem likmes veidiem. Lai veiktu likmi nepieciešams prognozēt attiecīgā notikuma uzvarētāju. Komandai vai sportistam, kurš ir notikuma favorīts, parasti totalizators piemēro zemāku koeficientu, turpretī pretiniekam koeficients attiecīgi ir augstāks.
  • Vai jūs zināt, pirms cik gadsimtiem meklējami totalizatora pirmsākumi? Pirms diviem, trim? Tas jau it kā liekas sen, bet patiesībā viss sākās vēl daudz, daudz senāk.

Totalizatora vēsture aizsākās 3500 gadus p.m.ē. Tie bija paši pirmsākumi, tāpēc tad totalizators bija ne jau tāds, kādu zinām šodien. Tās varēja dēvēt par pavisam vienkāršām derībām. Vēstures dokumenti liecina, ka tās parasti notika tirgus laukumā.Un, lai cik dīvaini tas nešķistu, galvenās organizatores bija večiņas. Viņas pieņēma likmes ne jau uz zirgu skriešanas sacīkstēm, bet gan uz nākamās dienas laika apstākļiem. Tādā veidā viņas no lētticīgajiem ātri un veikli guva sev kādu labumu. Interesanti arī tas, ka derības nenotika uz naudu, bet gan uz sadzīvei nepieciešamajām precēm.

  • Lielākais totalizatoru uzplaukums bija 14. gadsimtā karaļa Henrijs VIII laikā, kurš gan vairāk pazīstams ar divām citam lietām – Anglijas reformāciju — anglikāņu baznīcas izveidošanu, un lielo laulību skaitu, karalis bija precējies sešas reizes. Karalis atļāva saviem kareivjiem nodarboties ar derēšanu savā starpā. Tiesa, tas nebija prātīgi darīts – kareivjiem krasi samazinājās cīnītāju spējas, jo viņi bija pārāk aizņemti ar derēšanu savā starpā.
  • Pirmais totalizatora pieņemšanas punkts tika atvērts Amerikas Savienotajās Valstīs. Tas notika 1830. gadā Ohaio štata Sinsinatī pilsētā.
  • Kad dzird vārdu totalizators, visbiežāk nāk prātā zirgu skriešanas sacīkstes, tām ir arī otrs nosaukums – “Karaļu sports”. Mūsdienās gan zirgu skriešanās sacīkšu totalizatori ir otrie populārākie aiz futbola, taču to fanu pulks arvien pieaug.

Uzzini vairāk- https://www.optibet.lv/lv/totalizators/